Jakie zwyczaje są na weselach?

blogoslawienstwo-slubneZanim wszyscy ruszą w weselne tany ważne jest oczywiście pobłogosławienie młodej pary przez rodziców. Natomiast po ceremonii w kościele przychodzi czas na zabawę. Tam, gdzie się ona odbywa nowożeńcy witani są chlebem i solą, które zapijają albo wódką albo szampanem. A zaraz po pierwszym toaście następuje rozbicie przez nowożeńców np. szampanówek. Na szczęście oczywiście. Po posiłku inaugurującym weselne menu przychodzi czas na pierwszy taniec Młodej Pary do wybranego przez nią utworu. Zazwyczaj wraz z wybiciem północy odbywają się tzw. „oczepiny”. Panna Młoda rzuca welon, a wszystkie inne panny starają się go złapać. Pan Młody z kolei w kierunku kawalerów posyła muszkę. Utworzona w ten sposób „nowa” Para Młodych zazwyczaj musi odtańczyć wspólny taniec i … pocałować się. A po nim czas na tort weselny. Dzielą go nowożeńcy, którzy w pierwszej kolejności częstują siebie, a następnie pozostałych gości. Na pewno zawsze wzruszającym akcentem jest podziękowanie dla rodziców. Przy melodii wybranej przez młodą parę dzieci dziękują swoim rodzicielom za to jak ich wychowali i pomagali.

384fa8d5-911a-4d6a-89cf-8e6e37b2c0c8_20090930044025_Normalshutterstock26025661W międzyczasie oczywiście można realizować jeszcze inne zabawy, konkursy i obyczaje. Inicjować je może Młoda Para lub wodzirej, jeśli takowy jest. Najbardziej klasycznym przykładem są tzw. „gorące krzesła”. Uczestnicy spacerują więc po sali i w momencie, gdy przestaje grać muzyka – muszą usiąść na jednym z krzeseł znajdujących się na środku sali. A tych jest zawsze o jedno mniej niż osób. Inna propozycja to „taniec z miotłą”. Pary tańczą na parkiecie, a jeden wybrany mężczyzna z… miotłą. Gdy muzyka zostanie przerwana panowie muszą zmienić partnerki jak najszybciej to możliwe. Ten, który pozostaje bez partnerki zostaje zmuszony do tańca z miotłą. Można również sprawdzić w zabawny sposób wzajemną wiedzę o sobie świeżo poślubionych. W tym samym czasie muszą odpowiedzieć na pytania typu: kto wynosi śmieci, kto robi zakupy, kto odkurza czy kto zmywa.

weselne_zwyczaje_sprawdz_o_czym_213196Czas trwania wesela określa Młoda Para. Po całonocnym biesiadowaniu i zasłużonym wypoczynku zazwyczaj następnego dnia weselna ceremonia jest kontynuowana w postaci poprawin. Bawią się na nich goście weselni oraz ci, którzy zostali zaproszeni przez Młodą Parę akurat na tę część imprezy. I tu również od inwencji nowożeńców zależy, co oprócz poczęstunku i tańców będzie się działo.